Mirzan Tarım

Sarı Kanatlı Böcek

Mühendisimizin Haberler

Sarı Kanatlı Böcek


Halk dilinde Sarı Kanatlı Böcek olarak bilir.
Labidostomis longimanaAntepfıstığının Yeni Zararlısı olan

Labidostomis longimana Şanlıurfa ve Gaziantep bölgesinde nisan ayın sonlarına doğrun görülmeye başlamakta olup bu böceğin 48 çeşidi bulunmaktadır.

Labidostomis longimana (Sarı Kanatlı Böcek) olarak bilinen böcek bahçelerde fıstık yapraklarını yemesiyle zararvermektedir. Antepfıstığı yaprakların ayasını damarlara kadar yiyip bırakmaktadır. Bu da Antepfıstığı yaprağı olmasa güneştefazla yararlanmaması sonucu  fotosentez olayı azalacaktır.

Ağaçların yaprakları çıkatığından itibaren ortaya çıkmaktadır.

Labidostomis böceğin çeşitleri şunlardır;  L. andreinii, L. asiatica, L. balcanica, L. ballsi, L. basanica, L. beckeri, L. bolivari, L. brevipennis, L. cavifrons, L. centromaculata, L. cyanicornis, L. decipiens, L. diversifrons, L. elegans, L. embergeri, L. ghilianii, L. guerini, L. hebraea, L. hordei, L. humeralis, L. karamanica, L. kaszabi, L. korbi, L. laeta, L. lepida, L. longimana, L. lucida, L. lusitanica, L. maculipennis, L. mairei, L. mesopotamica, L. metallica, L. nevadensis, L. oertzeni, L. pallidipennis, L. peregrina, L. propinqua, L. quadrinotata, L. rubripennis, L. rufa, L. rufomarginata, L. subfasciata, L. sulcicollis, L. syriaca, L. taxicornis, L. testaceipes, L. tridentata, L. tymphristica

Gördüğünüz anda itbaren mücadele ediniz. 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Kış İlaçlama Zamanı Yaklaşıyor

Kış İlacı ( Mineral Yağ)
 
Halk tabiriyle Sarı İlaç denilen Mineral yağlar bitkinin üzerinde yaşayan Kabuklu Bitleri, Yaprak Psillidi, Dal Güvesini, Karagözkurdu, Yaprak piresi ve ağacın üzerindeki yosununları kurutmasına sağlayacaktır.

DEVAMI

Gübreleme Şekilleri

Bitkilerin beslenmeleri için gerekli olan bitki besin maddelerinin başında AZOT, FOSFOR ve POTASYUM gelir. Bunlar bitkilerin en çok ihtiyaç duydukları besin maddeleri olup, tarım topraklarında da genellikle yeteri kadar bulunmamaktadır.

Gerek ürünler beslenmek için gerekse toprak içinde sızan sular önemli miktarda besin maddelerini topraktan uzaklaştırır. Bunun sonucu topraklar fakir düşer, bitkiler yeterince besleyemez hale gelir. Bu nedenlerle aynı topraktan sürekli bir şekilde iyi ürün almak için o toprağa eksik olan bitki besin maddelerinin verilmesi gerekir. Buda gübreleme ile olur.

Gübrelerden en iyi şekilde yararlanabilmek için gübrenin toprağa verilme zaman ve şekline dikkat etmek gerekir. Sadece kullanılacak gübrenin çeşidi ve miktarını bilmekle iş bitmez. Gübreden beklenen yararın sağlanabilmesi için gübrenin EN UYGUN ZAMAN ve EN DOĞRU bir şekilde toprağa verilmesi gerekir.

DEVAMI

Youtube Kanalı

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • ZARARLILAR
  • HASTALIKLAR
  • MİRZAN TARIM
  • ZİRAİ İLAÇ

Reklam Alanı

# #

Nöbetçi Eczaneler

buraya tıklayınız
whatsapp